February 06 2019

Sąd: sprostować kłamstwa o Altus TFI S.A.

 Altus wygrywa w Sądzie z Business Insiderem. Redakcja musi opublikować sprostowania i informację o kolejnych pozwach o ochronę dóbr osobistych. Kolejne procesy w toku. 

Sąd Okręgowy w Warszawie III Wydział Cywilny 25 stycznia 2019 r. nakazał pozwanemu Redaktorowi Naczelnemu portalu internetowego „Business Insider Polska” – Łukaszowi Grassowi opublikowanie – na łamach portalu internetowego „Business Insider Polska” w dziale „Finanse” następujących sprostowań:

1. Nieprawdziwa jest wiadomość opublikowana przez portal Business Insider Polska w dniu 24.10.2018 r, w materiale prasowym pt. „Kiedy Ryba przychodzi do Rockbridge. Czyli o sposobach Altusa na zyski”, że Altus TFI praktykował tzw. „późną alokację” w kontraktach terminowych pomiędzy różnymi zarządzanymi funduszami. Decyzje alokacyjne podejmowane przez Altus TFI nie były motywowane stopniem rentowności poszczególnych funduszy.

2. Nieprawdziwa jest informacja opublikowana przez portal Business Insider Polska w dniu 24.10.2018 r., w materiale prasowym pt. „Kiedy Ryba przychodzi do Rockbridge. Czyli o sposobach Altusa na zyski”, że Altus TFI w ramach zarządzenia funduszami uczestniczył w zmowach na rynku w celu sztucznego podbijania kursów spółek, a następnie pobierał success fee od takich „napompowanych” kursów. Altus TFI nigdy w tego rodzaju działaniach nie brał udziału.  

Wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie III Wydział Cywilny 8 stycznia br. postanowił zabezpieczyć roszczenie Altus TFI S.A. i nakazać Ringier Axel Springer Polska Sp. z o.o wydawcy portalu Business Insider przy każdym z serii kilku artykułów portalu o Altus TFI adnotacji o poniższej treści: 

 „Altus TFI S.A., reagując na nasz artykuł złożył przeciw nam do sądu pozew o ochronę dóbr osobistych, podważając prawdziwość informacji o działaniach naruszających prawo oraz interes inwestorów i domaga się przeprosin. Ringier Axel Springer Polska Sp. z o.o. – wydawca „Business Insider Polska”;

Powyższe postanowienie Sądu jest skutkiem wystąpienia z pozwem wobec wydawcy portalu Business Insider za systematyczne publikowanie nieprawdziwych, szkalujących Altus TFI informacji i uporczywym odmawianiu ich sprostowania i przeproszenia. Powyższe sprawy są w toku.

W przypadku niezrealizowania przez Business Insider postanowienia Sądu Altus podejmie stosowne kroki prawne by je wyegzekwować.