Edukacja

A-B C-H I-O P-R S-Z
  • Papier wartościowy

    Papier wartościowy - dokument obejmujący prawa majątkowe przysługujące jego posiadaczowi. Do najpopularniejszych należą akcje, obligacje, bony skarbowe, bony oszczędnościowe, banknoty, czeki i weksle.

  • Papiery dłużne

    Papiery dłużne - wszelkiego rodzaju obligacje, weksle, certyfikaty, bony skarbowe i pieniężne, papiery wartościowe stanowiące dowód zobowiązania finansowego (zazwyczaj wypłacenia określonej sumy pieniędzy) pomiędzy zaciągającym zobowiązanie (emitentem), a nabywcą papieru dłużnego. Papiery dłużne zazwyczaj cechują się wysoką płynnością i niewielkim ryzykiem inwestycyjnym.

  • Pełnomocnik

    Pełnomocnik - uprawniona przez klienta osoba do dysponowania jednostkami uczestnictwa w jego imieniu. Pełnomocnictwo udzielane jest na piśmie. Aby go udzielić klient wraz z wybraną osobą powinien zgłosić się osobiście w Punkcie Obsługi Klienta.

  • Polityka inwestycyjna

    Polityka inwestycyjna jest zapisana w statucie i informuje potencjalnych uczestników, w jaki sposób fundusz zamierza osiągnąć swój cel inwestycyjny. Polityka inwestycyjna określa kategorie lokat funduszu oraz wyjaśnia, jakimi kryteriami będą się kierować zarządzający aktywami funduszu przy wyborze tychże lokat, tak aby fundusz osiągnął zamierzony cel inwestycyjny.

  • Portfel akcji

    Portfel akcji - zawiera tylko akcje spółek giełdowych. Jest najbardziej ryzykowny, ponieważ każdy spadek akcji to strata inwestora. Jeśli inwestor akceptuje ryzyko akcyjne i może zainwestować środki finansowe na dłużej - może pozwolić sobie na inwestycję w czysty portfel akcyjny.

  • Portfel inwestycyjny

    Portfel inwestycyjny - zbiór finansowych i realnych aktywów inwestora finansowego, stanowiących formy lokowania majątku.
    W jego skład mogą wchodzić aktywa finansowe: gotówka (także wkłady bankowe płatne na każde żądanie), lokaty terminowe w bankach, obligacje, akcje, udziały w przedsiębiorstwach, jednostki uczestnictwa w funduszach.

  • Portfel mieszany

    Portfel mieszany - zbudowany jest zarówno z akcji, jak i z instrumentów inwestycyjnych charakterystycznych dla portfeli papierów dłużnych, czyli np. bonów skarbowych czy obligacji. To portfel dla osób akceptujących umiarkowane ryzyko i chcących partycypować w ewentualnych zyskach ze wzrostów kursów akcji. W ramach portfela mieszanego wyróżniamy portfel stabilnego wzrostu (ok. 25 proc. akcji i ok. 75 proc. instrumentów dłużnych) oraz portfel zrównoważony (ok. 50 proc. akcji i ok. 50 proc. instrumentów dłużnych).

  • Portfel papierów dłużnych

    Portfel papierów dłużnych - może składać się z papierów skarbowych (obligacje, bony skarbowe), z papierów korporacyjnych (bonów komercyjnych lub obligacji przedsiębiorstw) czy też komunalnych (obligacji gmin). Znajdują się w nim zwyczajowo niewielkie kwoty depozytów. Portfele papierów dłużnych są inwestycjami bezpiecznymi w porównaniu z portfelami akcyjnymi. W ramach portfeli dłużnych najbezpieczniejsze są te, które stanowią inwestycje w bony skarbowe.

  • Prawo poboru

    Prawo poboru - oznacza przywilej pierwszeństwa przy zakupie nowych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy w przypadku nowej emisji akcji przez spółkę.

  • Prospekt emisyjny

    Prospekt emisyjny - to dokument, który musi sporządzić emitent występujący z wnioskiem o dopuszczenie papierów wartościowych do publicznego obrotu. Prospekt zawiera szczegółowe informacje na temat emitenta, jego sytuacji finansowej i prawnej, przeznaczenia środków z nowej emisji, planów inwestycyjnych itp.

  • Prospekt informacyjny

    Prospekt informacyjny - podstawowy dokument funduszu inwestycyjnego sporządzony zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie prospektu informacyjnego funduszu inwestycyjnego otwartego oraz specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego, a także skrótu tego prospektu. Prospekt zawiera pełne informacje dotyczące funduszu inwestycyjnego, między innymi: dane o Towarzystwie, o funduszu, o depozytariuszu oraz o podmiotach obsługujących Fundusz, informacje o osobach odpowiedzialnych za informacje w nim zawarte oraz statut funduszu. Prospekt jest aktualizowany przynajmniej raz w roku w terminie do 31 maja roku następującego po zaksięgowaniu roku obrotowego, data i miejsce sporządzenia prospektu informacyjnego znajdują się na pierwszej stronie dokumentu.

  • Rachunek nabyć

    rachunek bankowy prowadzony przez depozytariusza funduszu, na którym gromadzone i przechowywane są środki pieniężne przekazywane przez inwestorów i uczestników tytułem kupna jednostek uczestnictwa funduszu.

  • Rating

    Rating - ocena klasyfikacyjna ryzyka inwestycyjnego związana z określonymi papierami wartościowymi lub zdolnością emitenta do terminowej spłaty zaciągniętych zobowiązań, dokonana i ogłoszona przez wyspecjalizowane instytucje (agencje ratingowe). Jest to także ocena kondycji finansowej firmy.

  • Realna stopa zwrotu

    Realna stopa zwrotu - dochody uzyskiwane z inwestycji pomniejszone o stopę inflacji.

  • Reinwestycja

    Reinwestycja - nabycie Jednostek Uczestnictwa do wysokości odpowiadającej kwocie, jaką Uczestnik Funduszu otrzymał w wyniku odkupienia od niego części lub całości Jednostek Uczestnictwa, o ile od dnia żądania odkupienia Jednostek do dnia złożenia zlecenia nabycia nowych Jednostek Uczestnictwa nie upłynęło więcej niż 90 dni.

  • Rejestr uczestników

    Rejestr uczestników - elektroniczna ewidencja danych każdego uczestnika funduszu prowadzona przez Agenta Transferowego. Zawiera między innymi: 1) dane identyfikacyjne uczestnika, 2) liczbę posiadanych przez niego jednostek uczestnictwa, 3) datę nabycia, liczbę i cenę nabycia jednostek, 4) datę odkupienia, liczbę odkupionych jednostek uczestnictwa oraz kwotę wypłaconą uczestnikowi za odkupione jednostki, 5) informację o pełnomocnictwach udzielonych lub odwołanych przez uczestnika.